Másodfokú ítélet várható egy ’56-os Széna téri hős elleni büntetőperben

április. 16. 2009. 14:14 Tárgyalási Napló

NJSZ hír, Nemzeti Jogvédő Szolgálat, 2009. április 16. www.nja.hu

 2009. április 17-én 8:30-as kezdéssel kerül sor a Fővárosi Bíróságon ( Budapest, V. kerület Markó u. 27.) az I. emelet 75-ös tárgyalóban Kósa Gyula ’56-os hős elleni büntetőügyben másodfokú döntés meghozatalára, akit az elsőfokú eljárásban elítéltek hivatalos személy elleni erőszak minősített esete miatt 1 év – 4 évre felfüggesztett – börtönbüntetésre.

Az ügy lényege, hogy Kósa Gyula 1956-os szabadságharcos, magánszemélyként a szabadidejében 2008. szeptember 20. napján részt vett a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom által törvényesen bejelentett, a rendőrség által tudomásul vett és biztosított utcai demonstráción. Ennek során a Szabadság téri rendezvényén cipőket dobott a szovjet emlékműre. Hiába állította a vádlott, hogy nem a rendőröket, hanem az önkényuralmi jelképet tartalmazó szovjet szörnyemlékművet dobálta, a bíróság a rendőrtanúk vallomása alapján úgy ítélte meg, hogy az idős férfi a hivatalos személyekre célzott, ezért csoportosan, társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszak miatt egy év – négy esztendőre felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélte őt a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A tárgyaláson levetített videófelvételek egyike sem igazolta, hogy bármelyik cipő eltalálta volna vagy akadályozta volna bármiben az obeliszk köré fölsorakoztatott rendőröket. Azonban az ítélet szerint: a bűncselekmény megvalósulásának nem feltétele, hogy a lábbelik célba érjenek, elegendő, hogy elterelték a biztosítást végző rendőrök figyelmét. A bíróság elrendelte a vádlott pártfogói felügyeletét, és eltiltotta attól, hogy ötven főnél nagyobb tömegrendezvényeken megjelenjen, annak ismeretében, hogy a vádlott 50 év emigráció után éppen az őszödi hazugságbeszéd miatt jött haza tiltakozni a kormány ellen.

 A vádlottat védő Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője fellebbezett az ítélet ellen, amely szerinte téves tényálláson és jogi következtetéseken alapul. Kiemelte: Kósa Gyula semmilyen törvénybe ütközőt nem követett el: a cipők dobása nem minősült erőszaknak, nem akadályozta a rendőröket, ráadásul a rendőrök nem jogszerűen jártak el. Vádlott a cipőket azért kényszerült – több-kevesebb sikerrel – az emlékmű felé dobni, mert a rendőrség provokatív módon körbeállta a szörnyemlékművet, pedig tudták, hogy a bejelentés szerinti rendezvényen lábbeliket akarnak elhelyezni a tüntetők a kommunizmus és a cigánybűnözés áldozatainak emlékére.

 Az elsőfokú eljárásról, illetve az ítélet indokolásáról az alábbi linkre kattintva tájékozódhatnak részletesebben: 

http://nja.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=483&Itemid=60

http://nja.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=471

 Bízunk benne, hogy a másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság helyreigazítja majd a téves ítéletet, és felmenti vádlottat bűncselekmény elkövetésének hiánya miatt.

Kósa Gyula védelmét továbbra is a Nemzeti Jogvédő Szolgálat látja el, Gaudi-Nagy Tamás a szervezet ügyvezetője útján.

 A tárgyalás helyszíne: Fővárosi Bíróság, 1055 Budapest, Markó u. 27., I. emelet 75-ös tárgyaló

 A tárgyalás időpontja: 2009. április 17., 8:30 óra