Gesztenyéskerti tüntetés utóélete: felmentették az előállított tüntetőket

október. 5. 2005. 2:02 Nemzeti Jogvédő Hírek

A Budai Központi Kerületi Bíróság 2005. október 5-én meghozott végzéseivel szabálysértés hiányában jogerősen megszüntette az eljárást két olyan személlyel szemben, akiket a LELKIISMERET '88 CSOPORT által 2003. december 1-én tartott tüntetés rendőri feloszlatása során állítottak elő és vontak szabálysértési eljárás alá rendzavarás miatt. 

A most felmentett két fő – akik közül az egyiket dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány kuratóriumi ügyvezetője védte – illetve rajtuk kívül további 49 személy elleni szabálysértési eljárásokat a bíróság egy éve felfüggesztette, mivel meg kívánta várni a rendőri feloszlatás jogellenessége iránti per jogerős befejezését. 

A bíróság a döntést elsődlegesen azzal indokolta, hogy a rendőri intézkedés egy olyan tüntetés ellen irányult, amelyet nem rendőrségi tiltó határozat ellenére tartottak meg, annak megtartására szabályszerűen, a bejelentések alapján került sor. 

Ismert, hogy ezt már Pesti Központi Kerületei Bíróság is megállapította a tüntetés feloszlatását jogellenessé nyilvánító elsőfokú ítéletével, amelyet csupán hatásköri hiba miatt helyezett hatályon kívül a Fővárosi Ítélőtábla. A hatályon kívül helyezés folytán az első fokon Fővárosi Bíróság előtt újraindult perben 2005. december 9-én lesz az első tárgyalás, ezért a két éves objektív felelősségre vonási határidő lejárta előtti időszakra (október, november) kitűzte a felfüggesztett ügyekben a Budai Központi Kerületi Bíróság a záró tárgyalásokat.

Mivel a 2003. november 28-án bejelentett három önálló tüntetés jelentős tényállási elemekben különbözött (létszám, hely, időpont) a 2003. november 24-én eredetileg bejelentett és megtiltott rendezvényhez képest, ezért a BRFK által válaszul kiadott írásbeli nyilatkozata arról, hogy nincs módja tudomásul venni a bejelentéseket nem tekinthető tiltó határozatnak.

Aki tehát ezen a tüntetésen – akár csendesen, akár jelszavakat kiabálva – részt vett nem valósított meg szabálysértést. A politikai demonstrációk szükségképpeni velejárója a hangos vélemény-nyilvánítás, ezért az ilyen cselekmény soha sem minősíthető mások megbotránkoztatására alkalmas kihívóan közösségellenes magatartásnak. 

A bíróság indokolása szerint a bírósági gyakorlat szerint még az sem valósítja meg a rendzavarás szabálysértését, ha valaki esetlegesen pusztán egy megtiltott demonstráción vesz részt. Ehhez önálló cselekvőséggel kellene mások megbotránkoztatására alkalmas kihívóan közösségellenes magatartást tanúsítania vagy ellenszegülni rendzavarásnak minősülő esemény helyszínén rendőri intézkedésnek. 

Utalt továbbá a bíróság arra, hogy a rendőrség úgy vonta intézkedés alá helyszínen megjelent közel 80 embert, hogy ténylegesen már nem adta meg számukra a szabad elvonulás lehetőségét, tehát az előállított 51 fő még ha akart volna sem tudott volna eleget tenni a rendőrség helyszín elhagyására vonatkozó felszólításának, így emiatt sem valósíthattak meg szabálysértést.

A tényállási elemek a többi eljárás alá vont 49 fő esetében is hasonlóak, továbbá a egyéni felelősségen nyugvó szabálysértést megalapozó, személyes cselekvőséggel kapcsolatban semmilyen konkrét tény vagy bizonyíték nem áll rendelkezésre az iratok közt, ezért szakmai előfeltevések szerint a többi ügyben is ugyanilyen kedvező döntés várható, különös tekintettel arra is, hogy az összes ügyben ugyanez a bírói tanács jár el.

A rendőri szervek eljárása ismét jogállami normákat sértőnek minősült. Az utóbbi három éven immáron sokadszor sértették meg a magyar polgárok gyülekezési és személyes szabadságát. 

Tavaly májusban mint ismeretes a LELKIISMERET '88 CSOPORT Erzsébet térre meghirdetett rendezvényét egy már nem hatályos jogszabályhely alapján tiltotta meg a BRFK, majd pedig az ott őrizetbe vett vezető, Kocsis Imre és két tag ellen a bíróság utóbb az eljárást megszüntette szabálysértés hiányában. 

2004. decemberben pedig a Gyurcsány villa elé meghirdetett tüntetést tiltotta meg a BRFK, majd pedig eredménytelenül indított hét személy ellen eljárást gyülekezési joggal való visszaélés miatt, illetve utóbb alaptalannak bizonyult feljelenést tett rendzavarás miatt Kocsis Imrével szemben, akivel szemben az eljárást a bíróság jogerősen megszüntette.

A LELKIISMERET '88 CSOPORT bejelentette, hogy a feloszlatási perben született, jogellenességet kimondó ítélet jogerőre emelkedését követően hivatali visszaélés, illetve gyülekezési szabadság megsértése miatt feljelentést fog tenni a tüntetés feloszlatására parancsot adó rendőri vezetőkkel szemben.

Budapest, 2005. október 5.